Završi obuku za QA testera i postani kandidat za juniorsku poziciju u IT firmi Enlight IT u Novom Sadu
Svakog dana se pojavi veliki broj softverskih proizvoda i platformi. Od ključnog značaja je da svaki taj softverski proizvod bude testiran pre puštanja u rad, kako bi korisnici mogli da ga koriste bez ikakvih problema i bagova.
QA testeri (manuelni i automatski) čine jednu od ključnih karika u lancu kreiranja novog softvera, jer je njihov zadatak da ih testiraju kako bi utvrdili sve moguće bagove i greške koji su promakli programerima/developerima i tako pomognu kompaniji da izbegne probleme koji bi nastali, kada krene prodaja i korišćenje softverskog proizvoda.
Enlight IT je švajcarska IT kompanija, čija je osnovna delatnost softversko inženjerstvo i IT konsalting, sa preko 50 zaposlenih IT inženjera i konsultanata. Ova IT kompanja radi i u Srbiji i ima svoje predstavnštvo u Novom Sadu.
Enlight IT kompanija pruža mogućnost početnicima i ljudima koji nemaju nikakvog iskustva u QA testiranju da se za isti obuče i svojim trudom, radom i zalaganjem dokažu da su spremni da postanu juniori u njihovom timu.
Otvorena vrata polaznicima svih profila i bez iskustva
Iako su IT kompanije u velikoj potražnji za QA kadrovima, one uglavnom imaju niz procedura i tehničkih zahteva koje mladi testeri koji tek počinju da pronalaze svoj pravac u ovom poslu ne mogu da zadovolje. Jedna od najčešćih prepreka je završen fakultet tehničkog usmerenja. Enlight IT je prepoznao ovaj izazov i odlučio da zauzme drugačiji stav: oni će pružiti šansu svima koji dokažu da su spremni da rade, usvajaju znanja i ulože svoje veštine u napredovanje celog tima. Svim početnicima su otvorena vrata. Sve što je potrebno jeste da završite 6-mesečnu specijalizovanu obuku za QA testera i automatski ulazite u proces selekcije u ovoj IT kompaniji. *
*NAPOMENA: Poslovna savršenost pruža samo stručno osposobljavanje za testiranje softvera. Zaduženi za selekciju kadrova u kompaniji Enlight IT, na osnovu selekcionog procesa sa svim polaznicima, biraju kandidata/e koji će dobiti mogućnost zaposlenja.

Kako izgleda plan i program obuke?
Obuka za junior QA testera počinje početkom maja 2022, trajaće 6 meseci (u dogovoru sa predavačem i školom napravićemo letnju pauzu za godišnje odmore) i održavaće se dva puta nedeljno u trajanju od 90 minuta. Obuhvatiće manuelno i automatsko testiranje, tako da će svi polaznici, nakon završene ove opsežne obuke, imati primenljiva znanja koja će moći da iskoriste u bilo kojoj IT kompaniji koja ima razvijen sektor QA testiranja.
Plan i program rada prilagođen je QA početnicima, sa idejom da nakon završene obuke polaznike/ce pripremi za konkurisanje na juniorsku poziciju u Enlight IT kompaniji.
Tokom obuke za QA manuelno i automatsko testiranje naglasak je stavljen na praktični rad i vežbe. Proći ćeš kroz ceo proces testiranja softvera i zato ćeš lako moći da se snađeš sutra na radnom mestu. Predavač je uveliko u poslu testiranja softvera, pa ćeš imati priliku da dobiješ stvarno korisne savete i iskustva. One koje ni u jednoj knjizi ili tutorijalu nećeš naći.
Polaznici koji su završili osnovni kurs QA manuelnog testiranja u edukativnim centrima Beograd ili Novi Sad, mogu nastaviti pohađati 3-mesečnu obuku, samo automatizovanog testiranja.
Najbolje od svega – ovo je novi posao u sferi IT-a, a već jedan od najtraženijih na oglasima za zapošljavanje.
- Šta je manuelno testiranje, zbog čega je važno, šta čini jedan proces testiranja, uloga QA testera
- Koje vrste testiranja postoje, podela i predstavljanje svake vrste testiranja
- Šta su bugovi, pronalažnje i prijavljivanje bugova, podela bugova po nivoima ozbiljnosti
- Jira, TFS, šta su alati za praćenje, čemu služe, kako se koriste, opšte informacije o alatima
- Šta su test cases, pisanje test case-ova, od čega se sastoje, primeri, praksa
- Pisanje test case-ova na osnovu dokumentacije, pisanje test case na osnovu aplikacije
- Testiranje web aplikacije, testiranje mobilne aplikacije…
- QA procesi
- Osnove objektno orjentisanog programiranja
- Tipovi podataka i operatori
- Klase, metode i objekti
- Paketi u Javi
- Instalacija Alata za rad
- Podešavanje projekta za pisanje automatskih testova (Intellij, dependencies u POM-u projekta,
- webDriver…)
- Benefiti automatskog testiranja
- Šta je i zašto koristiti automatsko testiranje
- Koji Test Case treba automatizovati
- Pisanje Selenium automatskih testova u Java programskom jeziku
- Kreiranje različitih podataka za proveru, upoređivanje podataka, prisutstvo i rukovanje elementima
- Čitanje grešaka
- Čekanje elemenata (eksplicitno i implicitno)
- Assertovi
- Page object model (POM)
- Izvršavanje automatskih testova iz komandne linije
- Uvod u Cypress
- Samostalni rad
- Test